A bukás (büfögés) vagy regurgitáció gyakori tünet a csecsemők első életévében, amely során az anyatej, ill. a táplálék passzív módon visszajut a gyomorból a nyelőcsőbe. Általában azonnal, vagy nem sokkal az etetés után jelentkezik (büfiztetésnél), ritkábban alvás közben.
A gyomorból „akadálytalanul” visszajut a táplálék a nyelőcsőbe. Ne keverje össze a bukást és a hányást. A hányás során sugárban jön vissza a gyomortartalom.
A bukás a csecsemőkor általános jelensége és magától megszűnik a baba egyéves korában. A gyomortartalom savas, ami irritálhatja a nyelőcsövet és így fájdalmat okozhat. A bukás olyan emésztési gond, amely a gyermeket és a szülőket is nyugtalanítja, bár sokszor nincs súlyos következménye. A bukás csökkentésére léteznek speciális, sűrítő tápszerek (Novalac AR).
A bukást a nem elegendően fejlett záróizom okozza a nyelőcső alsó részén. Ez a gyomor és a nyelőcső közt található zárógyűrű, amelynek az a feladata, hogy megakadályozza a gyomortartalom helytelen irányba való haladását (a száj felé a belek helyett).
Az egyszerű bukásnál elegendő a speciális táplálék. Az Európai Gyermek Gasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság (ESPGHAN) szakemberei a bukásban szenvedő csecsemőknek sűrített ételt javasolnak. Nem árt azonban az óvatosság! Az étel nem lehet túl sűrű, mivel lelassíthatja az emésztést és ezzel a bukásveszély tovább nő. A helyes teendőkről konzultáljon gyermekorvosával.
Ha a csecsemő táplálkozásába már más ételt is bevezetett, narancslével inkább ne itassa, mert túl savas (és így fokozza a visszafolyt étel savasságát).
A bélfertőzések a nyári szabadság és utazások idején gyakoribbak. A c ...
Novalac NF, a csecsemők hosszan tartó jóllakottságáért
Allernova, tápszer diagnosztizált tehéntej-fehérje allergiás csecsemőkn ...